Została powołana specjalna komisja, która badała sprawę utworzonych w obrębie Południowej Afryki dwóch odrębnych związków piłkarskich. Jeden skupiał się wokół osób będących rasą biała, a drugi skupiał osoby innych ras. Komisja odwiedziła Afrykę Południową 16 stycznia 1956 roku. Bardzo niepokojący był fakt, że wśród innych członków FIFA, żaden nie zwrócił stosownej uwagi co do Apartheidu panującego w Południowej Afryce w ciągu ostatnich 4 lat. Zmiana nastąpiła dopiero 20 października 1987 roku, gdy stwierdzono, że Południowa Afryka powinna mieć jeden zespół zrzeszający osoby różnych ras.
Założona 25 maja 1963 roku Organizacja Jedności Afrykańskiej, jako pierwsza organizacja Międzynardowoa powiedziała stanowcze „Nie” dla Apartheidu. Apartheid był uznawany zarówno przez FIFA jak i Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Stwierdziły one, że Organizacja miesza politykę ze sportem, a to nie idzie ze sobą w parze. Polecono tym dwóm największym organizacjom sportowym wydalenie ze swoich szeregów krajów działających rasistowsko.
Pomimo tej sytuacji, w Kairze w 1963 roku, FIFA uznała Federację Południowej Afryki. Sir Stanley Rous, który wówczas przewodniczył konfederacji uznał, że polityka prowadzona w tych krajach nie ma związku z ugrupowaniami piłkarskimi, co daje zielone światło funkcjonowaniu tej części Afryki w sposób, w jaki działano do tej pory.